ZDRAVIE: Malária, ktorú šíria komáre, sa u nás nevyskytuje | Môj názor

10 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

ZDRAVIE: Malária, ktorú šíria komáre, sa u nás nevyskytuje

Banská Bystrica 10. júna (TASR) – Slabá zima umožnila prežiť omnoho väčšej populácii komárov. Navyše májové povodne, vlhké teplé počasie a horúčavy, ktoré prišli naraz, nahrávajú množeniu tohto nepríjemného a obťažujúceho hmyzu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici preto upozorňuje, ako sa pred komármi chrániť, pre koho sú najviac nebezpečné a informuje aj o najnovšej akcii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
“So stúpajúcimi teplotami a vlhkom z búrkových dažďov, sa vytvárajú ideálne podmienky na rozmnožovanie a plodenie ďalších generácií komárov. Spoločnou črtou všetkých komárov je, že vajíčka kladú do vody a najlepšia je stojatá. Keď sa voda zohreje na požadovanú teplotu, z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré hneď smerujú k hladine, aby sa prvýkrát nadýchli. K rýchlemu premnoženiu komárov dochádza práve vtedy, keď záplavy vystrieda náhle a výrazné oteplenie. Cyklus od vajíčka po dospelého komára trvá v našich podmienkach dva až tri týždne,” vysvetľuje vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.
“Krv nám pijú iba samičky, ale skôr, ako urobia prvý štípanec, dochádza k spáreniu so samčekom. Krv pre ne predstavuje bohatý zdroj bielkovín, ktoré potrebujú na dozretie vajíčka. Jedna samička je schopná vyprodukovať za život až dvetisíc ďalších komárov,” pripomína Avdičova.
Podľa nej by sa hlavne alergici mali vystríhať pobytu na miestach s výskytom komárov. Ak sa už musia zdržiavať na takých miestach, mali by byť vhodne oblečení. Ďalšou možnosťou sú repelenty a postreky tela a odevu, ktoré treba niekoľkokrát denne opakovať.
“Okrem poštípania, nepríjemného svrbenia, pálenia, vyrážok, môžu komáre prenášať aj niektoré prenosné ochorenia. Našťastie, v našich oblastiach sa choroby, ktoré prenáša komár, nevyskytujú. Je pravda, že jeden druh komára, vyskytujúci sa na území Slovenska (druh Anopheles) sa podieľa na šírení malárie, tá sa však u nás už mnoho rokov nevyskytuje. Ničenie tohto hmyzu sa teda nedeje preto, že by sme chceli zabrániť prenosu chorôb, ale hlavne preto, že ich uštipnutie je rizikom pre alergikov a je to mimoriadne obťažujúci hmyz,” dodáva Avdičová.
Ako zdôrazňuje, vo svete ročne na choroby šírené týmto hmyzom umrie milión ľudí a viac ako polovica ľudstva je ním ohrozená. To by nemali podceňovať najmä slovenskí cestovatelia. WHO aktuálnymi letákmi varuje pred nebezpečenstvom uštipnutia komármi, ale aj pieskovými muchami a kliešťami.
Proti niektorým nákazám prenášaným komármi existuje účinné očkovanie alebo vhodný profylaktický liek.

ekc jk

Diskusia je uzavretá.