FIĽAKOVO: Hradné múzeum pokračuje v diskusiách o otázkach zmierenia | Môj názor

09 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

FIĽAKOVO: Hradné múzeum pokračuje v diskusiách o otázkach zmierenia

Fiľakovo 9. júna (TASR) – Otázkam zmierenia a multiperspektívneho prístupu v historiografii a vo výučbe dejepisu venuje Hradné múzeum vo Fiľakove 11. júna už štvrté podujatie spojené s diskusiou za okrúhlym stolom. Ako TASR informoval riaditeľ múzea Attila Agócs, najskôr pripravili premietanie filmu Felvidék, v preklade Horná zem. Diskusia bude o povojnovej výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom
Hradné múzeum vo Fiľakove organizuje diskusiu v spolupráci s Vedeckým a kultúrnym združením maďarskej mládeže na Slovensku TéKa. Pracovníci múzea usporiadali už v roku 2011 tréning riešenia etnických konfliktov pre novohradských stredoškolákov z oboch strán hraníc, a v rokoch 2012 a 2013 organizovali spoločne s Hnutím zmierenia Charta XXI diskusné fóra so známymi slovenskými a maďarskými žurnalistami. Venovali sa rozdielnym pohľadom na spolužitie a spoločnú minulosť. “Terajšie podujatie sa začína premietaním diela Vladislavy Plančíkovej s názvom Felvidék – Horná zem. Film je o riešení maďarskej otázky v povojnovom Československu a o imaginárnej šachovej partičke medzi Slovákmi a Maďarmi, kde v skutočnosti nič nie je iba čierne a biele. Oprašuje príbehy obyčajných ľudí, ktorých životy poznačili rozhodnutia mocenských skupín. Stáva sa tak filmom o láske, domove a o rozhodnutiach,” povedal Agócs.
Premietanie naplánovali na 17.00 h. Po ňom bude nasledovať beseda pri okrúhlom stole. Jej témou bude výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, a deportácie občanov maďarskej národnosti z územia južného Slovenska do Čiech v rokoch 1945 až 1948. “Spolu so mnou bude diskutovať bývalá riaditeľka lučeneckej pobočky Štátneho archívu v Banskej Bystrici Mária Adamová. Pridajú sa k nám dvaja učitelia dejepisu fiľakovského gymnázia, Andrea Illés Kósik a Juraj Péter. Beseda bude zameraná na otázku spracovania danej historickej epochy, respektíve jej prípadnej absencie v školskom vyučovaní dejepisu a v obecných monografiách. Diskusia bude v maďarskom a slovenskom jazyku bez synchrónneho tlmočenia, čím chcú organizátori symbolicky vyjadriť svoje presvedčenie, že ľudia žijúci na etnicky zmiešanom území si vzájomne rozumejú,” dodal riaditeľ hradného múzea.

js jk

Diskusia je uzavretá.