KULTÚRA: Dokument o komárňanských židoch hovorí o holokauste aj súčasnosti | Môj názor

02 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

KULTÚRA: Dokument o komárňanských židoch hovorí o holokauste aj súčasnosti

Bratislava/Komárno 2. júna (TASR) – Na výstave fotografií Petra Scheinera 50 rokov v obrazoch, ktorá bude v komárňanskej Fotogalérii Podunajského múzea k dispozícii od štvrtka 5. júna do 23. septembra, autor predstaví aj nevšedný dokumentárny film o histórii a súčasnosti komárňanského židovstva. Ako pre TASR uviedol Scheiner, dokument “Naivné sny? Židovská náboženská obec vzdoruje zániku” bude možné vidieť v týchto priestoroch 5. a 6. júna.
“V Komárne žilo pred vojnou 2743 židov, 248 z nich prežilo 2. svetovú vojnu. Dnes v meste žije 45 zapísaných členov Židovskej náboženskej obce v Komárne,” uvádza sa vo filme.
Dvaja bratia, Tamás a András Paszternákovci, dnes tridsiatnici, začali ešte ako stredoškoláci pracovať v záujme toho, aby oživili židovstvo v Komárne. Organizovali modlitby na židovské sviatky, kultúrne podujatia a odštartovali vydávanie časopisu náboženskej obce. Tento dokument hovorí o ich snahe, ale rozpráva aj o židoch, ktorí Komárno opustili, ale každý rok v júni prichádzajú späť, aby sa zúčastnili pamätného dňa holokaustu.
Film sa venuje aj histórii židov v Komárne, ktorí sa v meste usídlili preukázateľne v 13. storočí a prostredníctvom rozhovorov s obyvateľmi Komárna – židmi i nežidmi – poukazuje aj na stále aktuálny a v poslednom čase silnejúci antisemitizmus. Napriek všetkému vidieť a cítiť v posledných desiatich rokoch pozitívny vývoj: budovu menházu, sídla Židovskej náboženskej obce, sa vďaka sponzorom a podpore mesta podarilo zrekonštruovať. “Židovské spoločenstvo je v meste verejne akceptované, avšak v spojitosti so židovským životom v meste zostáva ešte veľa otvorených otázok,” konštatuje sa v synopse k dokumentárnemu filmu.

df ed

Diskusia je uzavretá.