Skončil sa jedenásty Topfest | Môj názor

29 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

Skončil sa jedenásty Topfest

Bratislava 29. júna (TASR) – Jedenásty ročník rockového festivalu Topfest na piešťanskom letisku patrí už pár hodín k histórii. Headlinerom tretieho dňa (28.6.) a podľa mnohých fanúšikov aj najväčšou hviezdou celého trojdňového podujatia bola americká kapela 30 Seconds To Mars, na čele ktorej stojí spevák, gitarista a frontman Jared Leto.
Kapela z Los Angeles, ktorá vznikla v roku 1998, nenechala nič na náhodu a ponúkla šou na americký spôsob. Našli si v nej miesto známe skladby kapely Closer To The Edge, This Is War, Kings and Queens či City Of Angels, ktoré si so skupinou zaspievalo mnohotisícové publikum pred pódiom. Jared komunikoval s fanúšikmi, pochváli našu krásnu krajinu a posiela do hľadiska veľa lásky. Pri jednej z pesničiek prišiel na pódium so slovenskou zástavou a zabalený do nej potom odspieval jednu z piesní. Pri pesničke Up In The Air vytiahol na pódium viac ako tridsať fanúšikov, pre ktorých to bol určite neskutočný zážitok. Je zaujímavé, že kapela nemala žiadne hviezdne požiadavky, stačil im základný servis. V požiadavkách bola aj ochutnávka tradičných domácich pokrmov. Organizátori pripravili makové šúľance a mastené lokše so slivkovým lekvárom, pripravený bol zeleninový vývar z koreňovej zeleniny, hrášku, cukety, plnená paprika – vegan s ryžou banánom a zeleninou, k tomu rajčinová omáčka a varené zemiaky. Ponuka bola pripravená aj s ohľadom nato, že Jared je vegetariánom. Kapela, ktorú Jared založil s bratom Shanonom, má na svojom konte štyri vydané albumy, ten najnovší Love, Lust, Faith and Dreams vyšiel v marci minulého roku. Jared hral vo viacerých filmoch a za snímku Klub poslednej nádeje (Dallas Buyers Club) získal vo februári tohto roku Oscara za vedľajšiu mužskú úlohu.
Tretí deň Topfestu otvárala skupina Peter Bič Project. KoÅ¡ická partia okolo Petra Biča sa dokázala v krátkom čase presadiÅ¥ na slovenskej hudobnej scéne a rýchlo si získala fanúšikov. Tí sa zaskákali aj zaspievali pri piesňach Say It Loud, Thinking About You, Hey Now a novom singli Holiday. Dali aj jednu pikoÅ¡ku v podobe skladby Paradise City od kapely Guns N’Roses.
„Bolo zaujímavé sledovať rockových fanúšikov, ako spievajú naše pesničky, zborovo Hey Now a Holiday. Prišli sme sem, aby sme otvorili tretí deň festivalu. Bola to neľahká úloha, hrať o 12-tej. Myslím si, že ľudia tu chodia za kvalitnou hudbou a to je podstata celého tohto festivalu. My máme radi leto, je to úplne iná atmosféra ako v klube,“ povedal pre TASR líder kapely Peter Bič Project.
K dobrej nálade tretieho popoludnia prispela aj Zuzana Smatanová s kapelou, aj vďaka známym pesničkám Tam kde sa neumiera, Čerešne, Nekráčaj predo mnou, Dnes sa mi nechce nič či Ženy a muži. Zuzana si prizvala aj saxofonitu Mila Suchomela, s ktorým spolupracuje na viacerých projektoch. „Som na Topfeste už druhýkrát, po tomto vystúpení môžem skonštatovať, že pre mňa bol tento lepší. Dnes bolo aj viac ľudí, ešte som nestála na tak veľkom pódiu. Páči sa mi atmosféra, ktorá bola pri mojom vystúpení, ďakujem ľuďom, ktorí sa zabavili,“ uviedla pre TASR speváčka.
Koncerty na open air podujatiach veľmi svedčia skupine Gladiator a predviedli to aj na Topfeste. Partia okolo frontmana Mika Hladkého sú už skúsení muzikanti a vedia si získaÅ¥ publikum. Stalo sa tak vďaka pesničkám Nemôžem dýchaÅ¥, Kúpim si pekný deň, Raz tam v uličkách, Neviem Å¥a nájsÅ¥, Pesničke o Medulienke, Hlavu maj hore, Bonboniéra, Láska, nechýbal už tradične hit Rolling Stones (I Can’t Let Go) Satisfaction ani nový singel Na kom ti záleží. Ani nie je potrebné dodávaÅ¥, že fanúšikovia si zaspievali pesničky spolu s kapelou.
„Vynikajúci festival. Som veľmi rád, že takýto festival na Slovensku vznikol a že ho tu máme. Chodievam po mnohých festivaloch v Európe a tento patrí medzi výborne zvládnuté, teším sa, nech to dlho vydrží,“ povedal Miko Hladký.
„Mne sa vždy páčilo na Topfeste, ľudia boli perfektní, skvele sa bavili, to je pre muzikanta to najlepšie, že príde na pódium, ľudia poznajú pesničky a užívajú si ic. Pre nás je to skvelý pocit, že aj po dvadsiatich rokoch majú ešte záujem, spievajú, bavia sa. My si to o to viac užívame, že už máme niečo za sebou a vieme si vychutnať ten dar, ktorý nám bol daný, že ľudia sú s nami,“ dodal pre TASR bubeník kapely Georgio Babulic.
Úspech u fanúšikov mali aj české skupiny Mandrage, vďaka hitom Hledá se žena, Šrouby a matice a Františkovy lázně, aj Čechomor, v ich koncertnom sete nechýbali hity Proměny, Velické zvony či Gorale. Záver Topfestu patril skupine Polemic. V line-upe hudobných podujatí je obyčajne táto ska formácia záverečnou, pretože dokáže vyžmýkať z fanúšikov pred pódiom aj posledné zvyšky energie.

dez

Diskusia je uzavretá.