NITRA: V historických priestoroch knižnice pod hradom vznikne Letná čitáreň | Môj názor

10 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

NITRA: V historických priestoroch knižnice pod hradom vznikne Letná čitáreň

Nitra 10. júna (TASR) – Vo dvore Krajskej knižnice Karola Kmeťka pod Nitrianskym hradom vznikne Letná čitáreň. Otvorená bude od 1. júla do 28. augusta v historických priestoroch na Samovej ulici, ktoré sa nachádzajú v Mestskej pamiatkovej rezervácii Nitra s označením meštiansky dom. „Objekt je evidovaný v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Dvor je zaujímavý svojou autentickosťou, úpravy urobené v posledných rokoch nenarušili jeho pôvodnú koncepciu,“ informovala Tatiana Némethová z nitrianskej krajskej knižnice.
Letná čitáreň nadviaže na skúsenosti z uplynulého roka, ale predovšetkým z minulosti, keď čitáreň pri knižnici existovala a mala medzi obyvateľmi pozitívne ohlasy. Čitáreň bude slúžiť nielen registrovaným čitateľom knižnice, ale aj návštevníkom mesta. Zriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj, vytvorenie čitárne však finančne podporilo aj Mesto Nitra, ktoré poskytlo knižnici finančné prostriedky na zakúpenie denníkov. Týždenníky, mesačníky, pre deti leporelá a inú oddychovú literatúru poskytne knižnica zo svojho fondu.
Činnosť v letnej čitárni plánuje knižnica doplniť a spestriť viacerými aktivitami najmä pre dospelých. Každú stredu so začiatkom o 16.00 h knižnica predstaví regionálne osobnosti literárneho a hudobného života a ich tvorbu. „Vytvorením čitárne v týchto priestoroch chceme priblížiť občanom históriu a poukázať tak na jej prepojenie so súčasnosťou,“ skonštatovala Némethová.

svl jk

Diskusia je uzavretá.