Ázia: V oblasti rieky Mekong objavili vyše 360 nových živočíšnych druhov | Môj názor

06 Jún 2014 ~ Komentáre sú deaktivované

Ázia: V oblasti rieky Mekong objavili vyše 360 nových živočíšnych druhov

Rangún 6. júna (TASR) – Približne 367 nových živočíšnych druhov objavili vedci v povodí rieky Mekong, ktorá pramení v južnej Číne a preteká Mjanmarskom, Laosom, Thajskom, Kambodžou a Vietnamom, kde sa vlieva do Juhočínskeho mora. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
“Objavenie týchto druhov dokazuje, že región rieky Mekong patrí k jedným z biologicky najbohatších na svete. Skutočnosť, že 26 z nich bolo objavených v relatívne neprebádanom Mjanmarsku, podčiarkuje nutnosť investície do ochrany prírody a udržateľnej biodiverzity,” uviedla Michelle Owenová z mjanmarskej pobočky WWF.
Počas vlády junty v Mjanmarsku v rokoch 1988-2010 krajina totiž nebola dostupná dôkladnému vedeckému bádaniu. Medzi novými živočíšnymi druhmi objavenými v tejto juhoázijskej krajine je napríklad hlbokomorská ryba z čeľade stomiidae či sumcovitá ryba s prísavkou v tvare plameňa na krku.
V thajskom národnom parku Kaeng Krachan vedci objavili gekona schopného plachtiť, ktorý dostal meno ptychozoon kaengkrachanense. V Laose objavili obrovskú plachtiacu vevericu biswamoyopterus laoensis, vo Vietname zase drobnú, takmer priesvitnú rybu phallostethus cuulong, ktorá má pohlavné orgány umiestnené tesne pod ústami.

3 tth hy

Diskusia je uzavretá.