NOVÉ ZÁMKY: Múzeum sprístupní výstavu o dejinách židovskej komunity
Nové Zámky 3. júna (TASR) – Výstavu venovanú dejinám novozámockej židovskej komunity sprístupní 4. júna Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch. Ako informovali organizátori, projekt s názvom Stratení Novozámčania je venovaný 70. výročiu deportácií židovského obyvateľstva. Múzeum pripravilo výstavu v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou. Jej cieľom je priblížiť návštevníkom život miestnej židovskej komunity pred, počas a po tragickom období holokaustu. Odpovedá na otázku, kedy táto náboženská komunita vznikla a ako sa rozvíjala.
“Cez predmety, používané pri náboženských obradoch a sviatkoch, umožňuje nahliadnuť do toho, čo vlastne znamená byť židom. Ale obraz by nebol úplný bez poznatkov o tom, ako riešili problémy vzdelávania a aký viedli spolkový život. A nakoniec to najhlavnejšie, aký bol ich prínos pre mesto, akú úlohu zohrávali pri rozvoji športu a v neposlednom rade, aká bola ich úloha v hospodárskom a obchodnom živote Nových Zámkov. A toto všetko sa jedného dňa násilne skončilo,” uviedol autor výstavy Pavol Rusnák.
Ako pripomenul, proces okliešťovania práv židovských obyvateľov sa začal od začiatku novembra 1938, kedy padlo rozhodnutie o pripojení južného Slovenska k Maďarsku. Tam už platili prvé protižidovské zákony a pripravovala sa izolácia židov od zvyšku spoločnosti. Po vstupe nemeckých vojsk do Maďarska v marci 1944 dokázal maďarský štátny aparát v priebehu troch mesiacov realizovať deportácie židovského obyvateľstva. “Kým sa toto vražedné súkolie zastavilo, padlo mu za obeť takmer 2500 Novozámčanov. Ich mená sú vytesané do pamätných tabúľ na vnútorných stenách novozámockej synagógy spravovanej jednou z posledných dvanástich židovských náboženských obcí na Slovensku. O jej členoch, o tom ako žili, aká tragédia ich postihla, ale i o tom, ako časť z nich prežila, je aj výstava Stratení Novozámčania,” pokračoval Rusnák.
van vs